روتختی هم امروزه به یکی از کاربردی ترین ملزومات خواب تبدیل شده اند و انتخاب یک روتختی مناسب برای تختخواب ها، نیاز به شناخت مدل ها و گزینه های گوناگون خواهد داشت.

در خرید روتختی مناسب، عوامل متعددی می تواند تاثیرگذار باشد که یکی از مهم ترین آن ها مربوط به طرح و ظاهر روتختی خواهد بود که باید متناسب با دکوراسیون اتاق خواب، انتخاب شود.

روتختی دونفره

عوامل موثر در انتخاب روتختی مناسب:

 • سایز تختخواب
 • رنگ اتاق خواب
 • طرح و رنگ روتختی
 • نوع پارچه
 • ضد حساسیت بودن
 • بودجه و برند روتختی
 • کیفیت روتختی

هر کدام از این شاخصه های بیان شده، توضیحاتی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روتختی ایرانی

 • سایز تختخواب

پس از مشخص کردن اندازه تختخواب خود، می توانید تصمیم درست و مطمئن تری در خرید روتختی داشته باشید چرا که روتختی های کوچکتر یا بزرگتر از اندازه تخت شما، می تواند عاملی برای ایجاد ظاهر نامناسب باشد.

تختخواب ها در تقسیم بندی های انجام شده، به دو دسته تختخواب های کلاسیک و فانتزی، تقسیم شده اند و در نتیجه برای تختخواب های کلاسیک، نباید از روتختی های فانتزی، استفاده نمود.

روتختی فانتزی

اگر شما از افرادی هستید که از مدل تختخواب های کلاسیک چوبی به همراه تزیین های مختلف استفاده می کنید، برای چنین تخت هایی، نباید از روتختی هایی که از لبه آویزان می شود، استفاده نمود چرا که زیبایی تخت را از بین می برد.

برای باکس هایی که به عنوان تختخواب مورد استفاده قرار می دهید، روتختی هایی که دور تا دور تخت شما را بپوشاند، می تواند یک گزینه خوب و کاربردی به حساب آید.

روتختی کلاسیک

 • رنگ اتاق خواب

با توجه به اهمیت دکوراسیون و ترکیب رنگی های انتخاب شده، رنگ اتاق خواب و وسایل هم می تواند عامل مهم و تاثیرگذاری در امر خرید روتختی باشد.

شما در انتخاب رنگ مناسب برای روتختی های خود، می توانید به دو روش اقدام نمایید و یکی مربوط به رنگ هایی است که با دیگر رنگ های اطاق شما همخوانی داشته باشد و یا رنگ هایی که کاملا متفاوت باشند.

روتختی ترک

 • طرح و ساده بودن روتختی

پیش از آن که اقدام به خرید روتختی نمایید، با خود تصمیم بگیرید که به دنبال نمونه های ساده هستید یا روتختی های طرح دار میخواهید. امروزه در هر کدام از این موارد که تصمیم به خرید داشته باشید، می توانید تنوع خوبی از مدل روتختی ها را مشاهده کنید.

روتختی مخمل

 • نوع پارچه

هر فردی با توجه به شرایط خود، باید روتختی هایی با جنس های مخصوص را انتخاب و مورد استفاده قرار دهد و همانگونه که می دانید، تنوع روتختی به لحاظ جنس در بازار، بسیار گسترده می باشند.

قابلیت تمیز شدن آسان، گرم بودن و راحتی از جمله مشخصه هایی هستند که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند.

روتختی ابریشم

 • آلرژی و حساسیت

با توجه به این که برخی از افراد، از مشکلات و حساسیت های خاصی رنج می برند، این دسته از افراد هم باید از روتختی هایی استفاده کنند که در داخل آن ها از الیاف حساسیت زایی نظیر پشم، پلی استر و …. استفاده نشده باشد.

توجه به این نکته از سمت افرادی که دچار چنین مشکلاتی هستند، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

تولید کنندگان روتختی، معمولا در تولیدات خود از الیاف متعددی استفاده می کنند که از جمله آن ها می توان به الیاف مصنوعی پلی استر اشاره نمود و الیاف پشمی هم به عنوان یکی از دیگر مواردی خواهد بود که امکان استفاده از آن ها در تولید روتختی وجود دارد و تمامی این موارد می تواند در افراد، منجر به بروز حساسیت های پوستی و تنفسی شود.

روتختی کتان

 • تعیین میزان بودجه

با مشخص نمودن این بخش، می توانید برندهای مد نظر خود را هم انتخاب نمایید.

به طور مثال، روتختی ترک با برندهای مختلف خود، در دسته روتختی های گران و در عین حال باکیفیت می باشند.

اما روتختی های ایرانی و چینی هم با توجه به این که تنوع خوبی از مدل های مختلف دارند، از روتختی های خوب و ارزان قیمت محسوب می شوند و شما با توجه به شرایط مالی خود، می توانید یکی از این گزینه ها را انتخاب نمایید.

روتختی ساتن

 • کیفیت روتختی

توجه به کیفیت روتختی هم نکته مهم دیگری است که با توجه به شرایط محیطی و آب و هوایی، مورد بررسی قرار می گیرد.

کیفیت بالا، عاملی برای برخورداری از طول عمر بالای روتختی ها خواهد بود.

توجه به نحوه شستشوی روتختی که برروی این محصول قرار داده می شود، عاملی خواهد بود که بتوان عمر مفید روتختی ها را افزایش داد.

با در نظر داشتن تمامی این نکات، شما هم می توانید بهترین مدل روتختی را برای خرید خود انتخاب نمایید.

به بالای صفحه بردن