تشک به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین ملزومات خواب برای هر شخصی می باشد که اگر در انتخاب آن به درستی اقدام نماید، عاملی برای تضمین سلامتی شخص خواهد بود.

همانطور که می دانید در زندگی هر شخصی، یک سوم آن را خواب تشکیل می دهد و در نتیجه مهم است که برروی چه نوع تشکی می خوابید.

امروزه تشک ها با اقسام و مدل های بسیار متنوعی تولید می شوند که همین امر، نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات، برای انتخاب درست را بیشتر می نماید.

تشک تختخواب

آیا تشک ها باید تعویض شوند؟

تشک ها در بازه های زمانی مختلف، نیاز به تعویض دارند و این تصمیم گیری می تواند با معیارهای متعددی گرفته شود.

یکی از دلایلی که سبب می شود تا نیاز به تعویض تشک باشد، مربوط به تغییر شرایط فیزیکی بدن شما، نظیر چاقی، لاغری، افزایش قد و … خواهد بود.

همچنین تغییر در سبک زندگی هم به عنوان یکی از موقعیت هایی است که نیاز به تعویض تشک ها را فراهم می آورد.

نظافت تشک

در طول بازه زمانی استفاده از تشک، لایه هایی برروی تشک از انواع گرد و خاک، سلول های مرده پوست، مایعات بدن، مو و … ایجاد می شود.

این لایه ها می توانند انواع مشکلات پوستی را ایجاد نمایند و از همین رو اگر در زمان مناسب، تشک ها تعویض شوند، کمک به حفظ سلامتی پوست نیز می نمایند.

اگر پس از مدتی استفاده از تشک، دچار حساسیت های پوستی شدید و یا احساس خستگی کردید، زمان مناسب برای تعویض آن ایجاد شده است.

تشک خوشخواب

انواع تشک

تشک ها دارای مدل های متنوع و گسترده زیادی هستند که این امر سبب می شود تا تصمیم گیری برای انتخاب یک تشک خوب، دشوار باشد.

تشک ها برای افراد مختلف با استانداردهای گوناگونی تولید می شوند و از همین رو اگر تصمیم به خرید تشک دارید، خوب است که کمی اطلاعات در این زمینه کسب نمایید.

انواع تشک

  • تشک فنری متصل
  • تشک فنری منفصل
  • تشک مموری فوم
  • تشک بادی
  • تشک آبی
  • تشک لاتکس

این ها از انواع تشک های عرضه شده به بازار می باشند که در ادامه به صورت جزیی تر، به معرفی هر کدام از این مدل تشک ها می پردازیم.

تشک فنری متصل

تشک فنری متصل

یکی از قدیمی ترین مدل تشک هایی که هنوز هم شاهد تولید آن در بازار هستیم، مربوط به تشک هایی است که اسکلت فنری آن ها متصل می باشد.

این نوع اسکلت فنری، کمک به انعطاف پذیری بیشتر تشک ها می نماید تا حدی که این نسل از تشک ها به عنوان تشک های نرم و طبی شناخته می شوند.

تشک طبی فنری

متصل بودن فنرها در سراسر تشک های طبی سبب می شود تا میزان نرمی آن ها نیز افزایش یابد و در نتیجه فضای دلچسبی را برای یک خواب آرام فراهم می کند.

قیمت پایین تر تشک های فنری متصل هم یکی از دیگر شاخصه هایی می باشد که سبب تمایز این نسل از تشک ها به نسبت تشک های دیگر شده است.

تشک فنر متصل

معایب تشک فنر متصل

هر تشکی با وجود مزیت هایی که دارد، یکسری معایب نیز به همراه خواهد داشت که در خصوص تشک های فنر متصل، می توان سر و صداهای ایجاد شده زیاد آن اشاره نمود.

این صداها به دلیل انحراف فنرها و همچنین اصطکاک بین آن ها ایجاد می شود که بسته به کیفیت تشک های ارائه شده، میزان صداها متفاوت خواهد بود.

تشک های فنر متصل برای تشک های دونفره، گزینه مناسبی نخواهند بود چرا که حرکت یکی از افراد، در کل تشک احساس می شود و ممکن است مزاحمت در خواب طرف مقابل را منجر شود.

تشک فنر منفصل

تشک فنر منفصل

با توجه به معایبی که در خصوص تشک های فنر متصل بیان شد، تولید کنندگان تشک به دنبال تولید تشک هایی بودند که این ایرادات را نداشته باشد.

تشک های فنر منفصل که به تشک های پاکت اسپرینگ معروف هستند، فنرها و سیم پیچ ها داخل پاکت هایی کنار هم قرار می گیرند.

تشک پاکت اسپرینگ

به دلیل این که فنرها به صورت جداگانه عمل می کنند، از همین رو هیچ گونه اصطکاکی بین آن ها ایجاد نشده و در نتیجه از بروز سر و صدا جلوگیری می نماید.

تشک های فنر منفصل، فضای مناسب تری را برای تختخواب های دونفره فراهم می آورد که بتوانند به یک خواب آرام، فکر کنند.

این نسل از تشک ها از دیگر ویژگی ها و نکات مثبتی که به همراه دارند، مربوط به تنفس بهتر لایه های زیر می باشد و در نتیجه از خواص آنتی باکتریال و ضد حساسیت نیز برخوردار هستند.

تشک مموری فوم

تشک مموری فوم

یکی از دیگر تولیدات جدید در عرصه تشک طبی، مربوط به تشک هایی است که فوم های حافظه دار یا مموری فوم در داخل آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع تشک ها از مهم ترین قابلیت هایی که دارند مربوط به قابلیت تغییر شکل آن ها متناسب با حرارت و فشار بدن می باشد.

این نوع تشک ها متناسب با بدن های مختلف، شکل های گوناگونی نیز دارند و همین مسئله به حفظ سلامتی بدن نیز کمک موثری می نماید.

تشک فنر پاکتی

از مهم ترین مزیت های این نوع تشک ها می توان به خون رسانی بهتر به قسمت های مختلف بدن و همچنین محافظت از کمر و ستون فقرات و مهره ها اشاره نمود که این امر در نتیجه تغییر میزان فشار وارد شده به قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود.

عدم انتقال انرژی حاصل از تکان خوردن به قسمت های دیگر هم از دیگر مزیت هایی است که از این نوع تشک ها می توان به دست آورد.

با وجود قیمت بالاتر این نسل از تشک ها، به دلیل مزیت های منحصر به فردی که دارند، گزینه پیشنهادی مناسبی برای افراد مختلف می باشد.

تشک بادی

تشک بادی

در بیان مزیت های تشک بادی می توان به قابلیت تنظیم نرمی و سفتی آن ها اشاره نمود که این امر با کاهش و یا افزایش فشار هوا انجام می شود.

تهویه مناسب تشک های بادی از جمله مزیت هایی است که سبب می شود تا بتوان یک خواب راحت را تجربه نمود.

تشک آبی

تشک آبی

نسل دیگری از تشک های خوب برای خوابیدن های آرام، تشک های آبی می باشد.

در این دسته از تشک ها علاوه بر این که از الیاف مختلفی استفاده می شود، آب نیز به عنوان یکی از بخش های تشکیل دهنده می باشد که به کمک آن می توان دمای آن را به اندازه دلخواه، تغییر داد.

این دسته از تشک ها برای افرادی که از مشکلات کمردرد و گرفتگی عضلات رنج می برند، می تواند یک گزینه مناسب به حساب آید.

در هر فصلی از سال، این امکان فراهم می باشد که بتوانید دمای مناسب با آن فصل را برای خود ایجاد نمایید.

تشک لاتکس

تشک لاتکس

این نوع تشک ها با وجود ظاهر مشابه تشک های دیگر، از لایه های لاتکس در داخل آن ها استفاده شده است و انعطاف پذیری بالاتر لاتکس به نسبت لایه های مموری فوم، از جمله مزیت های این نوع تشک ها محسوب می شود.

ضخامت کمتر لاتکس های مورد استفاده در تولید تشک ها سبب می شود تا وزن تشک های ارائه شده نیز کاهش یابد و این نوع تشک ها کمک بسیاری در محافظت از قسمت های مختلف بدن می نمایند.

تشک طبی

طول عمر بالای تشک های لاتکس، به دلیل انعطاف پذیری بیشتر این نوع تشک ها ایجاد شده است.

هر کدام از این تشک های معرفی شده می تواند برای شخص خاصی مناسب باشد که ضمن معرفی آن ها، فرصت های عمده فروشی آن ها نیز فراهم شده است.

به بالای صفحه بردن