یکی از اصلی ترین ملزومات خواب، که خوابیدن بدون آن معنا ندارد، مربوط به پتو است و در تولید پتو، بسته به الیاف مورد استفاده و همچنین روش های بافت، شاهد تولید پتوهای مختلفی هستیم.

امروزه تولید کنندگان پتو توانسته اند انواع مدل پتوهای مسافرتی، ژله ای، حوله ای، بچه گانه، بزرگسال و … را با بهترین کیفیت ممکن، به بازار عرضه نموده اند.

پتو چینی

پتوهای چینی و ایرانی، بر اساس تحقیقات به دست آمده، بیشترین حجم پتوهای موجود در بازار را به خود اختصاص داده اند و در این میان، پتوهای ایرانی با توجه به دارا بودن کیفیت بالاتر، همواره اولین پیشنهاد، به مشتریان به حساب می آید.

پتوهای ترک و ایتالیایی هم به لحاظ کیفیت، در درجه های بالایی قرار دارند اما قیمت های بالاتر آن ها هم عاملی شده تا در تصمیم گیری مشتریان، تاثیر گذارد.

پتو ترک

در تقسیم بندی پتوها بر اساس نوع الیافی که در آن ها به کار رفته است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پتوهای پنبه ای
 • پتوهای ارگانیک
 • پتوهای دولایه
 • پتوهای پشمی
 • پتوهای پشم شیشه
 • پتوهای مسافرتی
 • پتوهای بافتنی یا قلاب بافی

هر کدام از این پتوها، توضیحاتی دارند که در ادامه، به طور کامل، در اختیار شما قرار می دهیم.

پتو پنبه ای

پتوهای پنبه ای

تولید کنندگان پتو، تولید  انواع پتو پنبه ای را به صورت صد در صد خالص، به انجام نمی رسانند و در این زمینه ترکیب نخ پنبه ای به همراه الیاف مصنوعی آکریلیک و پلی استر، اصلی ترین الیاف تشکیل دهنده این نوع پتوها می باشد.

از مشخصه های چنین پتوهایی می توان به گرم و نرم بودن و همچنین پرز دهی کمتر آن ها به نسبت نمونه های پتو پشمی اشاره نمود.

تولید پتوهای پنبه ای که با ترکیب پلی استر انجام می شود، بسیار سبک و لطیف بوده و در دو مدل تک لایه و دولایه برای فصول مختلف سال، عرضه شده اند.

پتو دو لایه

پتوهای دولایه

اگر برای فصل زمستان، به دنبال یک پتوی گرم و در عین حال با وزن سبک هستید، ما به شما پیشنهاد می کنیم پتوهای دولایه را انتخاب کنید.

این نوع پتوها با توجه به وزنی که دارند، می توانند جایگزین خوبی برای انواع لحاف های سنگین باشند.

این نوع پتوها با توجه به این که از الیاف مصنوعی تولید شده اند، برای افرادی که دچار حساسیت های پوستی هستند، استفاده از آن ها پیشنهاد نمی شود چرا که سبب تشدید خارش و همچنین التهابات پوستی می شود.

به این دسته از افراد، استفاده از پتوهای تمام ارگانیک پیشنهاد می شود.

پتو ارگانیک

پتوهای ارگانیک

قیمت بالای این دسته از پتوها، عاملی برای آن شده تا مشتریان خاصی برای این نوع پتوها وجود داشته باشد.

استفاده از این دسته از پتوها، به افرادی پیشنهاد می شود که از مشکلاتی همچون بیماری های پوستی و آلرژیک، رنج می برند.

الیاف طبیعی پنبه ای به عنوان اصلی ترین الیاف مورد استفاده در تولید پتوهای ارگانیگ بوده که پتوهایی نرم و گرم را عرضه می نماید.

پتو پشمی

پتوهای پشمی

اما یکی از گرم ترین پتوهایی که می توان معرفی نمود، مربوط به پتوهای پشمی بوده و چنین پتوهایی، مناسب برای افراد سرمایی خواهد بود.

پشم با توجه به این که گرما را در خود نگه می دارد، می تواند در فصل زمستان، یکی از بهترین نوع پتوهایی باشد که امکان استفاده از آن ها وجود دارد.

از مشخصه های دیگر این پتوهای پشمی می توان به زبر و سنگین تر بودن آن ها اشاره نمود و همین عامل سبب شده تا استفاده از آن برای کودکان و همچنین افرادی که دچار حساسیت پوستی هستند، پیشنهاد نشود.

پتو پشم شیشه ای

پتو پشم شیشه ای

یکی از دیگر پتوهایی که برای بچه ها مناسب است و همچنین افرادی که دچار حساسیت های پوستی و ناراحتی تنفسی می باشند، می توانند از آن استفاده کنند، مربوط به پتوهای پشم شیشه ای است.

به منظور جلوگیری از تنفس و تماس پوست با پشم شیشه، لایه نازک و سبک پشم شیشه را داخل پارچه های نخی، قرار می دهند و در نتیجه این امر، امکان بروز هر گونه حساسیتی را کاهش می دهد و چنین پتوهایی با وزن سبک و گرمای خوب خود، یک پتوی خوب برای استفاده بچه ها و سالمندان خواهد بود.

پتو مسافرتی

پتو مسافرتی

اما کاربردی ترین و سبک ترین پتوهایی که امروزه در بازار عرضه شده اند، پتوهای مسافرتی هستند که در تولید این دسته از پتوها هم از الیاف مصنوعی استفاده می شود.

عمر کوتاه این نوع پتوها، عامل تاثیرگذاری در داشتن قیمت های ارزان این پتوها بوده و استفاده از آن ها برای مسافرت، بسیار مناسب خواهد بود.

پتو بافتنی

پتوهای بافتنی

آخرین دسته از پتوهایی که قصد معرفی آن ها را داریم، مربوط به پتوهای بافتنی است که از این نوع پتوها، معمولا برای تزئین استفاده می شود و سیسمونی و جهیزیه عروس، از جمله موقعیت هایی است که می توان از پتوهای بافتنی استفاده نمود.

اگر پتوهای بافتنی از جنس پشمی تولید شوند، بسیار گرم و نرم نیز خواهند بود.

با وجود معرفی انواع پتوهای موجود در بازار، به هنگام خرید پتو، یکسری نکات و مسائل وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

بهترین پتو

 • سایز پتو

یکی از نکات مهم در امر خرید پتو، سایز پتو است که بسته به رده های سنی مختلف و همچنین تک نفره یا دونفره بودن، اندازه پتوها، متفاوت خواهد بود.

در انتخاب پتوهای دونفره، می توانید اندازه های 240*220 و 240*200 را انتخاب نمایید و سایز پتوهای تک نفره هم 160*220 و 150*200 سانتیمتر ارائه می شود.

در انتخاب انواع پتو تک نفره هم اندازه های 80*110 و 110*140 از بهترین سایزهایی است که می تواند در اختیار کودکان قرار گیرد.

پتو یک نفره

 • بودجه و برند پتو

نکته قابل توجه دیگر در امر خرید پتو، می تواند مربوط به هزینه و بودجه ای باشد که برای خرید، مد نظر قرار داده می شود.

برندهای تولید کننده پتو هم از تنوع و گستردگی زیادی برخوردار هستند که در نتیجه انتخاب پتو را برای مشتریان، تا حدودی دشوار می نماید.

پتو گلبافت، لاله، نرمینه، سیمین، داتیس، گلسا از انواع تولیدکنندگانی هستند که پتوهای مختلف با سایزهای گوناگون و قیمت های مختلف را ارائه می نمایند.

بسته به این که به دنبال پتوهای ارزان باشید یا پتوهای لاکچری، می توانید برندهای ایرانی و یا خارجی را مورد انتخاب خود قرار دهید.

پتو نوزادی

 • رنگ و طرح پتو

از شاخصه های مهم دیگری که در امر خرید پتو، حائز اهمیت خواهد بود مربوط به رنگ و طرح پتو است که باید متناسب با دکوراسیون اتاق خواب، انجام شود.

از بهترین رنگ هایی که از سمت کارشناسان برای خرید پتو اعلام شده است، می توان به پتوهایی با رنگ گلبهی، سبز ملایم، لیمویی، صورتی، کرم و سفید اشاره نمود و چنین رنگ هایی می تواند به ایجاد آرامش بیشتر، کمک نماید.

همخوانی داشتن طرح و رنگ پتو با دکور اتاق هم نکته قابل توجه دیگری است که به هنگام خرید پتو، باید مد نظر قرار دهید.

نکته پیشنهادی ما به شما به هنگام خرید پتو، انتخاب طرح های ساده و خلوت می باشد که آرامش بیشتری را ایجاد می کند.

پتو گل برجسته

 • قابلیت شستشوی پتو

به منظور شرایط بهداشتی بیشتر، باید از پتوهایی استفاده نمود که قابلیت شستشو هم داشته باشند و این امر باید توسط ماشین لباسشویی انجام پذیرد تا هم شما راحت بتوانید آن ها را بشویید و هم طول عمر بالایی داشته باشند.

یکی از روش های ساده دیگر در امر شستشوی پتوها، قرار دادن آن ها در یک لگن پر از آب بوده و سپس آن را با پا، لگد کنید و پس از آن می توانید اقدام به شستشوی پتو نمایید.

این ها اطلاعاتی بود که در خصوص انواع پتو و همچنین نکات خرید پتو، در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

به بالای صفحه بردن